duro

Motocykliści lub kierowcy rozmaitego rodzaju aut bardzo dobrze wiedzą, że by zdołać radować się swoim pojazdem w czasie sezonu (czy to letniego, czy też zimowego), należy go porządnie przygotować. Wiele osób jednakże nie wykorzystuje tożsamej zasady względem rowerów, a to poważny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w trakcie przeróżnych przejażdżek i rowerowych wypraw.

dętka do roweru duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motocykl, skutkiem tego lista prac, jakie powinniśmy wykonać w czasie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co musimy zatroszczyć się przed nawiązaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto spowodować stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest popsuty, zbyt luźny lub nadmiernie naciągnięty – należy go prawidłowo naciągnąć. Oprócz tego należy go nasmarować szczególnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz schematycznego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie potrzebują wymiany. W wypadku pęknięć czy też przesadnego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie pragniemy przecież, żeby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma obfity wpływ na bezpieczeństwo jazdy, skutkiem tego należy spowodować poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić luz newralgicznych śrub konstrukcji roweru, a kiedy odszukamy poluzowane śruby – dokręcić je. Na domiar tego warto uczynić elementy oświetlenia – chcemy jakkolwiek być dostrzegalni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, jakie trzeba wykonać przed pierwszą przejażdżką. Po zimie warto też rower całkowicie umyć i pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie lepiej chroniony podczas całego sezonu.